Bankaların Geri İade Süreci Hakkında Zorlukları

İnternet üzerinden, istenilen ürünün mağazaya gitmeye gerek kalmadan alınabilmesine e – ticaret denilmektedir. E – ticaret, ülkeler arasındaki mesafeleri ortadan kaldırmaktadır ve Dünya’nın istenilen mağazasından internet üzerinden alışveriş yapabilmeyi sağlamaktadır.

Zamanla gelişme gösteren ve büyük bir hacme ulaşan e – ticaretin 2020 yılında 4.058 trilyon dolara yükseleceği öngörülmektedir. Ayrıca e – ticaret perakende satışlarının da 2020 yılında % 14,6’ya yükseleceği düşünülüyor. Statista’ya göre ise, online bir şekilde ürün ya da hizmet satın alan kişilerin sayısı 2020 yılında 2 milyarın üzerinde olacaktır.

Dünya’nın yarısından fazlasının 2020 yılında e – ticaret sistemini kullanacağı düşünülmektedir. Sistemin bu kadar gelişme göstermesindeki en önemli etken teknolojiye bağlı internet ve akıllı telefon kullanımının gelişmesidir.

Artık her 10 kişiden 8’i cep telefonu kullanmaktadır. Bu da ödeme işlemlerinin telefon aracılığı ile çok çabuk yapılabilmesini sağlamaktadır. Sistemin bu kadar gelişme göstermesine rağmen, hala yaşanan ve düzeltilemeyen sorunlar mevcuttur.

Özellikle e – ticarette alınan bir ürün ya da hizmetin ödeme aşamasında kullanılan ve bankaların aracı olduğu ödeme yöntemleri, ciddi sorunlar meydana getirmektedir. Bankalar müşterilerine güven aşılamak zorundadır. Müşteriler bir alışveriş yaparken dolandırılacağından ya da diğer herhangi bir sorundan dolayı kendini güvensiz hissetmemelidir. Ancak banka sistemlerinin çok kötü olması nedeni ile bütün tüketiciler bu korku ve sorunu yaşamaktadır.

E – ticarette bankaların aracı olduğu ödeme sistemlerindeki en büyük sorun, güven ve itibar sorunudur. Bankalara sonsuz olarak güvenmek isteyen müşteriler, bankaların sistemlerinin kötü ilerlemesi nedeni ile bu güveni sağlayamamıştır.

Bunun dışında müşteriler aldıkları üründen memnun kalmadıklarında itiraz ve iade sürecini başlatırlar. Ancak iade süreci boyunca ve sonrasında bankaların sistemlerinin sorunları tüketicilere bazı zorluklar yaşatmaktadır.

Müşterilerin İtirazları

E – ticaret sistemi aracılığı ile ürün ve hizmet satın alan müşteriler, bazen aldıkları üründen ya da hizmetten memnun kalmayabilirler. Bu durumda da ürünü aldıkları siteye başvuruda bulunurlar ve itiraz sürecini başlatırlar. İtiraz süreci yavaş ilerleyen bir süreçtir. Müşterinin neden itiraz ettiği bilgisi istenir. Bazen kırık gelen ürün nedeni ile itirazda bulunan müşteri, bazen de ürünün çalışmaması ya da işlevini söylenildiği gibi yerine getirmemesi nedeni ile itiraz eder. Yapılan itirazlar site yönetimi tarafından incelendikten sonra olumlu bulunur ise bankalara bilgi verilerek müşterilerin ürün için ödedikleri bedelin iadesi istenir. Ancak bankalar bu konuda firmalar kadar hızlı değildir.

Bir işlemde sorgusuz – sualsiz 15 gün içinde ürünün iade hakkı tanınır ve verilen ücret geri ödenir. Ancak bu süreç bankaların sistemlerinin kötü olması nedeni ile beklenildiği kadar hızlı ve kolay olmamaktadır.

Bankalar iade edilen ürünün ücretini hemen müşteriye yatırmazlar. Bu tamamen sistemlerinin kötü olması ile ilgilidir. Bu nedenle parasını alamayan ya da çok geç alan müşteriler çeşitli sorunlar yaşamaktadır.

Harcama İtirazı

Kredi kartı kullanımı ile artan dolandırıcılık işlemleri, bankalara yapılan harcama itirazlarını artırmaktadır. Bankalar kredi kartı ile yapılan işlemlerde güvenliği tam anlamı ile sağlamadığı için kartın bilgileri kopyalanmaktadır. Kopyalanan bilgiler ile müşterinin bilgisi dışında harcamalar yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda 2015 yılında kart dolandırıcılığı 21,84 milyar dolara ulaşmıştır. 2020 yılında ise bu tutarın 31,67 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Bu duruma hala çözüm getiremeyen bankalar, müşteri itirazlarına da kısa sürede dönüş yapmamaktadır.

Müşteriler yapılan harcamaların kendilerine ait olmadığını bir form ile ilgili bankalara bildirirler. Bankalar işlemleri uzun bir süreçte inceler ve geri iade sürecini genelde olumsuz olarak sonlandırarak parayı iade etmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir