Şeker Hastalığında İnsülin Kullanımı

Şeker hastalığının bir diğer adı Diyabet Hastalığıdır. Çeşitlerine bakıldığında;

Tip 1 diyabet: Pankreasta insülin üretimi yoktur. Bu hastaların ömür boyu dışarıdan insülin hormonu kullanmaları gerekir.

Tip 2 diyabet: Pankreasta yeteri kadar insülin üretimi vardır. Ancak insülin dokulara giremediği için yine insülin kullanılamamakta bu yüzden kan şekeri yüksek çıkmaktadır. Bu diyabette ömür boyu insülin kullanmak gerekmeyebilir. Önce uygun diyet programı ve ağızdan kan şekerini düşürücü ilaç tedavisi yapılır. Eğer hala yüksekse insülin hormonu dışarıdan verilir.

İnsülin Kullanımı

Vücudumuza aldığımız besinler vücutta parçalanarak şekere dönüşür. Şeker kana geçerek kanla birlikte vücut dokularına girerek oradaki hücre ve dokularda enerji olarak kullanılır. İnsülin hormonu tam bu yerde göreve başlar. Pankreastan salgılanan insülin hormonu kanı şekerden ayırır ve şekerin hücre içlerine girmesini sağlar. Diyabet hastalığında insülin hormonu yetersiz olduğu için şeker hücre içlerine giremeyip kanda birikir. Bu da kan şekerinin yükselmesine yol açar.

İnsülin hormonu dışarıdan hap ya da tablet şeklinde verilemez. İnsülin cilt altına bir enjektörle verilir. Sıvı bir ilaçtır.

İnsülin kalemleri bulunmaktadır. İnsülin kalemini kullanmadan önce insülinin son kullanma tarihi incelenmeli içinde partikül oluşmuşsa kullanılmamalıdır. İnsülini el avucunda yuvarlayarak çöken ilacın sıvıyla karışması sağlanır. İnsülin kalemlerinde kullanılan ayrı bir insülin iğnesi vardır. İğneleri kaleme takmak gerekir. Kaleme iğne takıldıktan sonra insülin kullanılmak üzere hazırdır.

Nerelere uygulanır?

  • Üst kolun dış yan kısmı; omuz başından dört parmak dirsekten 4 parmak konulur. Ortada kalan kolun dış yan kısmı enjeksiyon alanıdır.
  • Göbek deliğinin üç-dört parmak sağına, soluna, arkasına, çaprazına enjeksiyon yapılabilir.
  • Bacağın dış yan kısmı; bacağın en başı ile diz arasında kalan bölgenin orta yerinin dış yan kısmına enjeksiyon yapılır.
  • Kalça bölgesi; kalça 4 eşit parçaya ayrılır. Üstte kalan bölgenin en dış kısmı enjeksiyon alanıdır.

İnsülin sürekli aynı yere yapılmamalıdır. Çünkü sürekli aynı yere yapıldığında o dokularda büyüme (dışarıdan yumru oluşumu) ya da küçülme görülebilir. Bu durum o bölgede yapılan insülin etkisinin de azalmasına neden olur. Ayrıca o bölgelerde morarma ve ağrı gelişebilir. Bu yüzden insülin kullanan herkesin uygulama yerlerine rotasyon yapması gerekir. Bir gün üst kolun dış yan kısmına uygulandıysa diğer gün göbek çevresine uygulanmalıdır.

Nasıl Uygulanır?

İnsülin kalemine iğne takıldıktan sonra yaklaşık 1-2 ünite dışarı verilir. Böylece iğnenin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmiş olur. Sonra yapılacak ünite ayarlanır. İnsülin cilt altına uygulanır. Uygulanılacak bölge seçildikten sonra oradaki deri kıvrımının kaldırılması gerekir. Baş, işaret ve orta parmakla o bölgedeki deri kavranır. İnsülin tam 90 derecelik açıyla yani dik olarak cilde sokulur. İlaç verilmeye başlanır verildikten sonra yaklaşık 10 saniye iğne hala ciltte kalmalıdır. Bu ilacın dışarıya çıkmasını engelleyecektir. Sonra iğne çıkarılır, ciltte serbest bırakılır. Elinizin iğneye batmamasına özen gösterilmesi gerekir, iğne istenilirse koruyu kapağı konulup atılabilir ya da direktte atılabilir.

İnsülinleri son kullanma tarihini geçmeden 3 ay önce kullanılması gerekir. Açılan bir insülin 28 gün içinde kullanılmalıdır. İnsülin kalemlerine takılan iğneler tek kullanımlıktır. İnsülinleri buzdolabında saklamak gerekir.

İnsülin ne zaman uygulanır?

İnsülin etki sürelerine çeşitleri bulunmaktadır. Kısa ve orta etkili insülinler yemekten 30 dakika önce uygulanır. Hızlı etkili insülinler yemekten hemen önce kullanılır. Uzun etkili insülinler yemekten önce ya da yemekten sonrada uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir